Čitaj između redova

    Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    What's Hot

    Ćutanje kad patrijarh vrijeđa

    May 30, 2023

    SEENPM poziva urednike da poštuju profesionalne standarde

    May 10, 2023

    Zločin u Beogradu i odgovornost medija

    May 4, 2023
    Facebook Twitter Instagram
    Facebook Twitter YouTube
    Čitaj između redova
    • Početna
    • Aktuelnosti
    • Aktivnosti
    • Biblioteka
    • CrnogorskiCrnogorski
      • EnglishEnglish
      • CrnogorskiCrnogorski
    Čitaj između redova
    Home»Aktuelnosti»Što za Crnu Goru znači akt o digitalnim uslugama?
    Aktuelnosti

    Što za Crnu Goru znači akt o digitalnim uslugama?

    adminBy adminFebruary 28, 2023Updated:May 25, 2023No Comments5 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr WhatsApp VKontakte Email
    Foto:Pixabay
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

    Piše: D. Bogdanović, T. Đurnić

    Uloga Akta o digitalnim uslugama (DSA) biće istorijska, jer će onlajn platforme morati da povećaju stepen odgovornosti prema sadržaju u čijoj distribuciji posreduju.

    Ovako su naši sagovornici ocijenili DSA, novi način borbe protiv širenja nezakonitih i štetnih sadržaja na internetu, koji se odnosi se na sve kompanije koje pružaju usluge u okviru Evropske unije (EU).

    Platforme poput Fejsbuka, Gugla i Amazona, biće primorane da se od maja ove godine bolje pozabave nezakonitim i štetnim sadržajem, što znači da će se smatrati odgovornim za sam sadržaj u čijoj distribuciji posreduju.

    Direktorica Agencije za elektronske medije Sunčica Bakić smatra da će se usvajanjem ovog akta situacija u EU znatno promijeniti, jer u zavisnosti od veličine platforme, one će morati da zadovolje određene obaveze i proporcionalno povećavaju stepen odgovornosti prema sadržaju.

    “Sve platforme, osim najmanjih (sa manje od 50 zaposlenih i godišnjim prometom i/ili ukupnom godišnjim bilansom manjim od 10 miliona eura), moraće da uspostave mehanizme za podnošenje pritužbi, ostvarivanje prava na pravnu zaštitu i vansudsko rješavanje sporova, kao i da sarađuju sa pouzdanim označivačima, rješavaju prigovore i obezbjede transparentnost oglašavanja u onlajn prostoru za korisnike”, kazala je Bakić.

    Za velike internetske platforme i pretraživače s najmanje 45 miliona korisnika, tj.  deset odsto evropskog stanovništva, primjenjuju se posebna pravila zbog rizika koje takve platforme predstavljaju u pogledu širenja nezakonitog sadržaja i djelovanja štetnih po društvo.

    Direktor Media centra Goran Đurović vjeruje da je uloga DSA istorijska, zato što je “EU konačno odlučila da preduzme prve ozbiljne korake u rješavanju decenijskog problema širenja dezinformacija, govora mržnje i drugih protivzakonitih pojava putem društvenih mreža i velikih platformi za komunikaciju”.

    “Predugo je čitav svijet, pa i Evropa izložena negativnom uticaju negativnih i zakonima zabranjenih pojava koji su se pravdali slobodom govora. Svaka sloboda pojedinca je ograničena pravima drugih pojedinaca. Sva zabranjena ponašanja (širenje dezinformacija, govora mržnje, prevarnih i drugih nedozvoljenih sadržaja) moraju biti ograničena i eliminisana sa komunikacionih platformi i pretraživača. Značaj DSA je i u tome što je postao dio primarne pravne tekovine EU i kao takav će proizvesti dejstvo i u zemljama koje pristupaju EU, uključujući i Crnu Goru”, navodi Đurović.

    Neke od mjera uključenih u DSA zahtijevaće od velikih onlajn platformi i internet pretraživača da preduzmu specifične mjere tokom krize, što je podstaknuto invazijom Rusije na Ukrajinu i dezinformacijama vezanim za to.

    Direktorica AEM-a Bakić smatra da izvještavanje o krizi u Ukrajini predstavlja najnoviji i poseban izazov za tradicionalne i nove medije koji imaju za cilj da svojim gledaocima, slušaocima i čitaocima pruže balgovremene, objektivne i cjelovite informacije. Kaže da se ti mediji često suočavaju sa izvorima čija pouzdanost i kredibilitet mogu biti upitni, pa samim tim i informacije koje plasiraju mogu biti nepotvrđene, nepotpune i neobjektivne.

    Nadzor nad primjenom DSA vršiće Komisija (odgovorna za velike internetske platforme)  i države članice EU (odgovorne za manje platforme u skladu sa njihovim sjedištem). Države članice su u obavezi da do 17. februara 2024. godine imenuju koordinatore digitalnih usluga, koji će predstavljati nezavisno tijelo, a čija će dužnost biti da ispunjava stroge zahtjeve u pogledu nezavisnog i transparentnog funkcionisanja.

    Goran Đurović smatra da će onlajn platforme i pretraživači morati da ulože značajna sredstva od svog “enormnog” dobitka da ograniče, preveniraju i onemoguće širenje štetnog i opasnog sadržaja.

    “Vjerujem da će EU morati da donese dodatnu regulativu kako bi precizirala sve procedure i situacije koje će se kroz praksu u primjeni DSA pojaviti kao problematične. Onlajn platforme i pretraživači moraće da primijene pravila i svoju djelatnost obavljaju u skladu sa zabranama jer će se u suprotnom suočiti sa sankcijama. Ne mislim da će onlajn platforme i pretraživači rizikovati da trpe sankcije i ulaze u sukob sa EU u vezi sa primjenom DSA, a i dugih akata kojima se konačno pokušava uvesti red na onlajn platformama”, kazao je.

    Kada je riječ o Crnoj Gori, Bakić smatra da je teško porediti DSA sa bilo kojim sličnim dokumentom koji bi se mogao efikasno primjenivati u našoj zemlji zbog ogromne razlike u veličini zajedničkog tržišta EU i crnogorskog tržišta i nadnacionalnog karaktera samog akta.

    “Čini se da je u trenutnoj situaciji svrsishodnije razmišljati o načinima da se efikasnije sprovedu već postojeće zakonske i regulatorne norme, kao i samoregulatorni mehanizmi, paralelno sa unaprijeđvanjem zakonskeg okvira u ovoj oblasti”, ističe Bakić.

    Đurović smatra da se moraju stvoriti zakonske osnove da se crnogorske regulatorne institucije uključe u primjenu DSA.

    “Biće potrebno da se urede nove nadležnosti postojećih institucija i moguće uspostave nove koje treba da osiguraju da se dezinformacije, govor mržnje i druge nedozvoljene pojave protjeraju sa društvenih mreža i naših portala. Nadam se da će nadležni državni organi biti proaktivni i da će u što skorijem roku donijeti odluku o početku izrade regulative kojom će se osigurati primjena pravila iz DSA i u našoj državi”, istakao je.

    Bakić zaključuje da je u međuvremenu “potrebno jačati administrativne i kadrovske kapacitete za buduće učešće u međunarodnij koordinaciji neophodnoj za efikasnu implementaciju Akta o digitalnim uslugama, te da je takođe potrebno raditi na uspostavljanju i produbljivanju saradnje sa drugim regulatorima u regionu u cilju što efikasnije regulacije pitanja koji imaju prekogranični karakter”.

    Osim Akta o digitalnim uslugama, usvojen je i Akt od digitalnim tržištima koji, pak, ima ima za cilj da kontroliše uticaj najvećih digitalnih kompanija da obezbijede jednake tržišne uslove i da spriječi zloupotrebu dominantnog položaja. Tehnološki džinovi tako više neće moći da rangiraju svoje proizvode ili usluge iznad proizvoda i usluga drugih učesnika na tržištu.

    Ovaj tekst je urađen uz finansijsku podršku Nacionalne zadužbine za demokratiju. Sadržaj je isključivo odgovornost autora i izdavača Instituta za medije Crne Gore i nužno ne odražava stavove donatora.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr WhatsApp Email
    Previous ArticleRezultati IMCG analize – Etabliarani mediji uglavnom ne ukazuju da je riječ o spornom govoru
    Next Article Imperatori, urednici i paraziti
    admin
    • Website

    Related Posts

    Ćutanje kad patrijarh vrijeđa

    May 30, 2023

    SEENPM poziva urednike da poštuju profesionalne standarde

    May 10, 2023

    Zločin u Beogradu i odgovornost medija

    May 4, 2023

    Država da kvalitetnim medijskim politikama i zakonima, te njihovom dosljednom primjenom zaštiti medijski sektor u Crnoj Gori

    May 2, 2023

    Leave A Reply Cancel Reply

    Demo
    Our Picks
    • Facebook
    • Twitter
    • Pinterest
    • Instagram
    • YouTube
    • Vimeo
    Don't Miss
    Aktuelnosti

    Ćutanje kad patrijarh vrijeđa

    By adminMay 30, 20230

    Piše: Jelena Martinović, novinarka Kada patrijarh Srpske pravoslavne crkve (SPC) Porfirije kaže za ženu da…

    SEENPM poziva urednike da poštuju profesionalne standarde

    May 10, 2023

    Zločin u Beogradu i odgovornost medija

    May 4, 2023

    Država da kvalitetnim medijskim politikama i zakonima, te njihovom dosljednom primjenom zaštiti medijski sektor u Crnoj Gori

    May 2, 2023

    Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from SmartMag about art & design.

    Impressum
    Čitaj između redova
    www.citajizmedjuredova.me

    Glavna urednica: Vesna Rajković Nenadić
    Osnivač: Nevladino udruženje Institut za medije Crne Gore

    Adresa: Bulevar Svetog Petra Cetinjskog br.9, 81.000 Podgorica

    mejl: imcg@mminstitute.org
    telefon:+382 20 202 175
    PIB:02321416

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.