U novom izvještaju sindikata navodi se da su i korporacije poput Ekson Mobil i Blekston veliki finansijeri klimatske krize
Izvor: Gardijan
U izvještaju koji je u ponedjeljak objavila Međunarodna konfederacija sindikata (ITUC) optužuju se neke od najvećih kompanija u svijetu da podrivaju demokratiju širom svijeta tako što finansiraju krajnje desne političke pokrete, finansiraju i pogoršavaju klimatsku krizu i krše sindikalna i ljudska prava.
Korporacije koje su obuhvaćene izvještajem su Amazon, Tesla, Meta, Ekson Mobil, Blekston, Vangard i Glenkor. Njihovi lobisti pokušavaju da oblikuju globalnu politiku na Samitu budućnosti Ujedinjenih nacija u Njujorku 22. i 23. septembra.
U pogledu kompanije Amazon, u izvještaju se konstatuje da su njena veličina i uloga koju ima kao peti po veličini poslodavac u svijetu i najveći servis za onlajn prodaju i računarstvo u oblaku (cloud computing) imali znatan uticaj na djelatnosti i zajednice u kojima posluje.
„Kompanija je postala ozloglašena na nekoliko kontinenata zbog razbijanja sindikata i niskih zarada, monopola u e-trgovini, ogromnih emisija ugljenika iz AWS data centara, izbjegavanja poreza na dobit i lobiranja u pojedinačnim državama i na međunarodnom nivou,” navodi se u izvještaju.
U izvještaju se, između ostalog, pominju: visoka stopa povreda među radnicima Amazona u SAD, osporavanje ustavnosti Nacionalnog odbora za radne odnose, napori da se poništi zakon o radu u Kanadi, zabrana koju je lobistima Amazona izrekao Evropski parlament zbog odbijanja da se pojave na saslušanju o kršenju prava radnika i odbijanje pregovora sa sindikatima u Njemačkoj. Amazon je finansirao i aktivnosti krajnjih desničarskih grupa na podrivanju ženskih prava i zakonodavstva protiv monopola, dok su sajt za prodaju koristile mržnjom motivisane grupe za prikupljanje sredstava i prodaju proizvoda.
Kad je riječ o kompaniji Tesla, u izvještaju se navodi suprotstavljanje sindikatima u SAD, Njemačkoj i Švedskoj, kršenje ljudskih prava u lancima nabavke, kao i lično suprotstavljanje Ilona Maska sindikatima i demokratiji, osporavanje odluka Nacionalnog odbora za radne odnose u SAD i podrška političkim liderima Donaldu Trampu, Havijeru Mileju u Argentini i Narendri Modiju u Indiji.
Pominje se da Meta, kao najveći vlasnik društvenih medija u svijetu, uveliko dopušta i omogućava krajnje desnoj propagandi i pokretima da njene platforme koriste za pridobijanje pristalica i podrške u SAD i u inostranstvu. Navodi se i osveta te kompanije za regulatorne mjere u Kanadi i skupe lobističke aktivnosti protiv zakona kojima se uređuje privatnost podataka.
Glenkor, najveća rudarska kompanija u svijetu gledano po prihodima, obuhvaćen je izvještajem zbog uloge u finansiranju kampanja širom svijeta protiv autohtonih zajednica i aktivista.
Blekston, investicioni fond koji vodi Stiven Švarcman, milijarder koji podržava Donalda Trampa, u izvještaju se pominje zbog uloge u finansiranju krajnje desnih političkih pokreta, ulaganja u projekte u kojima se koriste fosilna goriva i sječe šuma u Amazoniji.
„Mreža kompanije Blekston je potrošila desetine miliona dolara na podršku političarima i političkim snagama koji obećavaju da će spriječiti donošenje ili ukinuti propise zbog kojih bi ta firma mogla biti pozvana na odgovornost,” kaže se u izvještaju. Blekston je osporio tvrdnju o sječi šuma u Amazoniji i 2021. godine prodao ostatak akcija u kompaniji koja se pominjala u tom kontekstu. Kompanija je tvrdila da ne daje direktne političke priloge, te da su prilozi koje daju njeni direktori lični.
Vangard Grupa je obuhvaćena izvještajem zbog uloge u finansiranju nekih izrazito antidemokratskih korporacija u svijetu. Ekson Mobil se pominje zbog finansiranja naučnih istraživanja koja teže negiranju klimatskih promjena i agresivnog lobiranja protiv propisa o zaštiti životne sredine.
Čak i u „snažnim demokratijama” zahtjeve radnika „nadjačava korporativno lobiranje, bilo prilikom izrade politika ili na samim izborima”, kazao je Tod Brogan, direktor zadužen za kampanje i organizovanje u ITUC-u.
„Ovdje je riječ o moći – ko je posjeduje i ko određuje pravila. Kao sindikalci znamo da će, ako nijesmo organizovani, gazda određivati pravila na poslu, a kao građani svojih država znamo da će, ako nijesmo organizovani i ne zahtijevamo vlade koja zaista reaguju na naše potrebe, pravila određivati korporativna moć.
Oni igraju na duge staze, igru u kojoj se teži da se moć na svim nivoima udalji od demokratije i postigne stanje u kojem njih ne zanimaju posljedice po radnike – zanima ih maksimalan uticaj i moć nad drugima i profit,” dodao je Brogan. „Sad je vrijeme za međunarodne i multisektorske strategije, pošto je ovdje često riječ o multinacionalnim korporacijama koje su moćnije od država i pri tom ih niko sem organizovanih radnika ne može pozvati na demokratsku odgovornost.”
ITUC okuplja organizacije iz 169 država i teritorija iz cijelog svijeta koje zastupaju 191 milion radnika, a među njima su i AFL-CIO, najveći savez sindikata u SAD, i Kongres sindikata iz Ujedinjenog Kraljevstva.
Dok 4 milijarde ljudi izlazi na izbore tokom 2024. godine, ovaj savez se zalaže za međunarodni obavezujući ugovor na kojem radi Otvorena međuvladina radna grupa, čiji je cilj propisivanje odgovornosti transnacionalnih korporacija u skladu sa međunarodnim pravom ljudskih prava.
- Ovaj članak je izmijenjen 24. septembra 2024. godine kako bi se uvrstili stavovi kompanije Blekston o tvrdnjama iz izvještaja ITUC-a.